Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą
Dopiero pod koniec XIX wieku wykazano możliwość przenoszenia się gruźlicy z człowieka na zwierzę.Na podstawie powyższego tekstu narysuj uproszczony schemat klasyfikacji wirusów.. Nosiciel zarazka - nie wiedząc, że nim jest - może stanowić źródło zakażenia dla otoczenia.a) Na podstawie analizy powyższego przykładu podaj nazwy dwóch neuronów, przez które przekazywany jest impuls nerwowy w miejscu oznaczonym na schemacie literą A 1. neuron czuciowy 2. neuron .Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania, jak i leczenia.. (2 pkt) Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby .. b) Na schemacie wymieniono choroby wywoływane przez bakterie, wirusy i pierwotniaki.. (2 pkt) Podkreśl cechy charakterystyczne dla budowy pierścienic.Powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała człowieka zmienia się w ciągu jego życia i w przeliczeniu na 1 kg masy ciała wynosi średnio: u niemowlęcia 700 cm2, a u dorosłego człowieka 220 cm2.. 2. wykup dostęp aby zobaczyć rozwiązanie korepetycje on-line.. Na 1 kg wagi ma większą powierzchnię skóry niż człowiek dorosły.. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.Gruźlica zwierząt jako choroba jest znana od dawna, pierwsze opisy tej choroby pochodzą z początków naszej ery..

Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.

w błonach erytrocytów warunkujących wystąpienie danej grupy krwi są.. Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby chorej - kichanie, kaszel 2.. Koniugacja u bakterii może się przyczynić do przenoszenia genuDział III.. (2 pkt).. A) Opisz, w jaki sposób działa operon tryptofanowy u bakterii, gdy tryptofan nie występuje w. u człowieka grupy krwi warunkowane są przez 3 allele.droga płciowa (wirus HIV, HCV) droga fekalno-oralna (przeniesienie rękoma) - tzw. choroby brudnych rąk, np. żółtaczka pokarmowa (WZW typu A) droga pokarmowa (nośnikiem jest pokarm, woda, mleko) - czerwonka bakteryjna (dyzenteria), salmonelloza droga kropelkowa - w wyniku kichania, m.in.:ospa wietrzna, nagminne zapalenie przyusznic, przeziębienie, grypa, angina, gruźlica, odra .16.. Jednak aż do XIX wieku gruźlicy zwierząt nie łączono z gruźlicą ludzi.. Drogą pokarmową , przez spożycie pokarmów pochodzących od zwierząt chorych na gruźlicę, np. mleka .. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą..

a) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.

(1pkt) Drogi oddechowe mają na celu oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza dostającego się do .. Na podstawie analizy schematu opisz zmiany zachodzące podczas wdechu i wydechu.. Na podstawie powyższych informacji oceń, kto podczas upału jest narażony na szybsze odwodnienie.. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby .Zadanie 16.. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. Następne zadanie Poprzednie zadanie.Zadanie 16.. Rozwija się od 2 do 8 tygodni.. Skóra a kosmetyki.. Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby chorej - kichanie, kaszel 2.. Objawy - Gruźlica pierwotna ( 90% wszystkich zakażeń gruźlicą pozostaje w tym stadium ): 2-6 tygodni po zakażeniu powstaje kompleks pierwotny.. (1 pkt) Na schemacie w sposób uproszczony przedstawiono zasadę działania pewnego enzymu.. Protisty, wirusy, bakterie.pd[.]. PROTISTY, WIRUSY, BAKTERIE Zadanie 1.. Zadanie 16.. Opisz, na .Na podstawie opisu wyróżnij etapy przebiegu choroby zakaźnej i nadaj im nazwy..

(2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.

Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F - jeśli stwierdzenie jest fałszywe.. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby ma miejsce namnażanie się patogenów i ich rozprzestrzenianie się w organizmie.. KOREPETYCJE.. Drogi zakażenia można podzielić na dwie grupy: bezpośrednie i pośrednieNa podstawie schematu oceń, czy poniższe stwierdzenia dotyczące sposobów nabywania lekooporności przez bakterie są prawdziwe.. ZADANIE 34.. Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby chorej - kichanie, kaszel 2.. Zadanie 16.. Poniższy tekst zawiera opis cyklu życiowego skrętnicy.Na schemacie przedstawiono budowę nerki człowieka (przekrój.. Na podstawie powyższych informacji oceń, kto podczas upału jest narażony na szybsze odwodnienie.. Patogeny alarmowe w .. • Droga zakażenia, to sposób w jaki drobnoustrój jest przenoszony ze źródła zakażenia na osobę wrażliwą lub zwierzę.. Na podstawie analizy schematu opisz sposób, w jaki substancja X umożliwia działanie tego enzymu.Sformułuj jeden wniosek na podstawie analizy powyższego tekstu..

Na schemacie przedstawiono ważniejsze drogi szerzenia się niektórych chorób.

Choroba ta nie dotyczy tylko osób żyjących w nędzy, ale obserwowana jest również u młodych osób, które intensywnie poświęcają się swojej pracy zawodowej, a przez to często żyją w dużym stresie, jedzą w pośpiechu żywność .. Przez powietrze (drogą kropelkową), styczność z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby chorej - kichanie, kaszel 2.. Zadanie 12.. Drogą pokarmową , przez spożycie pokarmów pochodzących od zwierząt chorych na gruźlicę, np. mleka .. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. Na podstawie analizy tekstu uzupełnij tabelę, w której porównasz miejsce i skutki działania toksyn wytwarzanych przez szczepy E. coli ETEC i E. coli EPEC w jelicie człowieka.Matura z biologii w tym roku będzie… wyjątkowa 🙂 16 grudnia MEN na swojej stronie opublikowało oficjalne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych dla maturzystów, której warto znać.. Skóra a promieniowanie uv.Na podstawie: A. Salyers, D. Whitt, Mikrobiologia, Warszawa 2012. wykup dostęp aby zobaczyć rozwiązanie korepetycje on-line.. Drogą pokarmową , przez spożycie pokarmów pochodzących od zwierząt chorych na gruźlicę, np. mleka Zadanie 17.Gruźlica (łac. tuberculosis, TB - tubercule bacillus) - powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis).Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna), lecz może również atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę.Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. Wypisz ze schematu nazwy dwóch chorób wywoływanych przez wirusy.Drogą przenoszenia prawie wyłącznie jest droga kropelkowa z człowieka na człowieka.. (2 pkt) Na podstawie powyższego schematu opisz dwie drogi zakażenia się człowieka gruźlicą.. WIRUSY Zadanie 25.. Podstawowe pojęcia z epidemiologii.. Na schemacie przedstawiono ważniejsze drogi szerzenia się niektórych chorób.. .Na podstawie: Na podstawie: J. Kączkowski, Biochemia roślin, Warszawa 1992. Podaj oznaczenia literowe dwóch mechanizmów hamowania pracy enzymu, innych niż blokada centrum aktywnego.. A.Drogi szerzenia się zakażeń w populacji..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt