Przeprowadzono doświadczenie chemiczne w którym badano charakter chemiczny wybranych tlenków




Po gimnazjum (Zbiór zadań, Nowa Era) Klasa: I liceum.. 164 Zadanie.. 2 p.W celu zbadania aktywności miedzi, cynku, żelaza i srebra przeprowadzono dwa doświadczenia zilustrowane poniższym schematem.. .Tlenki można podzielić na cztery grupy ze względu na ich charakter chemiczny Tlenki zasadowe - reagują z kwasami, a nie reagują z zasadami.. Przeprowadzono doświadczenia, których przebieg zilustrowano na poniższym rysunku.. Badanie zachowania się tlenków wobec wody.a) W wodzie gorącej CuSO4 rozpuszcza się szybciej, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury rośnie rozpuszczalność substancji.. Zmiana ujęcia, ponowne pokazanie obu probówek i stojaka w momencie, gdy wskaźniki w nich przybrały neutralne barwy.Właściwości chemiczne.. K 2 O + H 2 O → 2 KOH K 2 O + 2 HCl → 2 KCl + H 2 OPrzeprowadzono doświadczenie, w którym badano działanie pewnego odczynnika na dwa wodne roztwory soli.. l.p Badana substancja pH Odczyn roztworu 1 Ocetbadanie charakteru chemicznego wybranych tlenków pierwiastków 3. okresu; otrzymywanie kwasów, zasad i soli różnymi metodami; badanie aktywności chemicznej metali; badanie właściwości metali (reakcje z tlenem, wodą, kwasami); budowa i pomiar napięcia ogniwa galwanicznego; badanie korozji metali; otrzymywanie wodoru (np. w reakcji Zn z .Nazwy tlenków tworzy się, dodając do słowa tlenek nazwę pierwiastka, np. tlenek sodu..

Przeprowadzono doświadczenie chemiczne, w którym badano charakter chemiczny wybranych tlenków.

Wybierz odczynniki(lub odczynnik): r-r NaOH, r-r H2SO4, r-r Na2SO4, oranż metylowy, fenelofraleina, papierek wskaźnikowy, woda.. Po gimnazjum (Zbiór zadań, Nowa Era) .. Klasa: I liceum.. Zakres rozszerzony.. Zakres rozszerzony.. Przeanalizuj dane i uzupełnij zdanie.Wybrana książka: To jest chemia.. Zadanie 6.. Po dodaniu odczynnika zaobserwowano, że: • w każdej probówce zaszła reakcja chemiczna;Wybrana książka: To jest chemia.. Mangan tworzy wodorotlenek Mn(OH) 2.W temperaturze czerwonego żaru chrom reaguje z parą wodną.. 163 Zadanie.. W probówce I znajdował się roztwór siarczanu(IV) sodu, a w probówce II - roztwór krzemianu(IV) sodu.. Zbiór zadań.. Stwierdzono, że w probówce I nastąpiło odbarwienie fioletowego roztworu.Zadanie 131.. Powstały tlenek chromu(III) Cr 2 O 3 obok tlenku chromu(II) CrO i tlenku chromu(VI) CrO 3 stanowi jeden z trzech podstawowych tlenków chromu.. Strona 45.. Każdy kod ukrywa inną zawartość Każdy kod ukrywa inną zawartość Kodów szukaj w publikacjach Nowej Ery!Próbny egzamin maturalny z chemii Arkusz egzaminacyjny II Strona 3 z 10 Zadanie 33.. Doświadczenie było prowadzone do całkowitego roztworzenia metali (o ile zaszła reakcja chemiczna).. nie mam czasu na jonowy sory.14 PRZYKŁADOWY TEST: N Z podanych tlenków wypisz te, które w warunkach pokojowych będą gazami: Na 2 O CO CO 2 SO 2 CaO PbO Jednakowy charakter chemiczny mają tlenki wymienione w punkcie: a) CaO Cr 2 O 3 SiO 2 NO b) Ag 2 O Fe 2 O 3 BaO NO c) P 4 O 6 NO Cl 2 O 7 Al 2 O 3 d) N 2 O 3 SO 3 SO 2 SiO 2 e) MgO ZnO CO FeO Z podanych związków .12 Informacja do zadań W probówkach I, II i III przeprowadzono doświadczenie, w którym badano wpływ środowiska na redukcję jonów MnO..

Przeprowadzono doświadczenie chemiczne.

Lubię pomagać innym w zrozumieniu matematyki, dlatego już jako dziecko bawiłem się w szkołę.. Zbiór zadań.. Te, które rozpuszczają się w wodzie tworzą wodorotlenki, a ich roztwory wodne mają odczyn zasadowy.. (Napisz jakie wybrałeś odczynniki, schemat, reakcja i wniosek) Z góry dzięki.Doświadczenie 4 Badanie pH wybranych roztworów stosowanych w życiu codziennym, Wykonanie doświadczenia: Za pomocą papierka wskaźnikowego oraz innych dostępnych wskaźników, zbadaj pH i podaj odczyn wybranych przez nauczyciela produktów spożywczych.. Strona 162.. (0-1) Napisz, co zaobserwowano podczas doświadczenia 1. w probówkach I-III, lub zaznacz brak objawów reakcji.Informacja do zadań 15.-17.. W tym celu: a) uzupełnij poniższy opis doświadczenia, wpisując wzory lub nazwy potrzebnych odczynników, wybranych spośród następujących: kwas solny, chlorek sodu (aq), wodorotlenek sodu (aq) b) wymień obserwacje, które umożliwią wykazanie amfoterycznego charakteru .Tlenki - nieorganiczne związki chemiczne, zbudowane z tlenu i innego pierwiastka chemicznego.Powstają w wyniku reakcji pierwiastków z tlenem ( utlenianie, spalanie) oraz rozkładu związków zawierających tlen.Najbardziej rozpowszechnionymi tlenkami są: woda (H 2 O), krzemionka, czyli główny składnik piasku kwarcowego (SiO 2), dwutlenek węgla (CO 2).Tlenki - nieorganiczne związki chemiczne, zbudowane z tlenu i innego pierwiastka chemicznego.Powstają w wyniku reakcji pierwiastków z tlenem (utlenianie, spalanie) oraz rozkładu związków zawierających tlen.Najbardziej rozpowszechnionymi tlenkami są: woda (H 2 O), krzemionka, czyli główny składnik piasku kwarcowego (SiO 2), dwutlenek węgla (CO 2).Oglądaj, czytaj, rozwiązuj ćwiczenia, eksperymentuj..

W doświadczeniu wykazano charakter amfoteryczny wodorotlenku cynku.

Jedynie lit w reakcji z tlenem daje tylko tlenek o wzorze analogicznym do wzorów tlenków sodu czy potasu.. a) Przedstaw doświadczenie za pomocą rysunku.projektuje doświadczenie, w którym bada, czy substancja jest elektrolitem, czy nieelektrolitem, .. pisze odpowiednie równania reakcji potwierdzające charakter chemiczny wodorotlenków (w tym równania reakcji otrzymywania hydroksokompleksów); .. opisuje typowe właściwości chemiczne tlenków pierwiastków o liczbach atomowych od 1 do .Uczeń przeprowadził doświadczenie chemiczne, w którym w trzech zlewkach umieścił jed-nakowe masy trzech różnych metali.. z kwasami-np: Cr2O3 + 6HCL - 2CrCl3 + 3H2O z zasadami-np: Cr2O3+6NaOH+ 3H2O- 2Na[Cr(OH)6] W wyniku reakcji tlenku o charakterze amfoterycznym z kwasem powstaje sól, natomiast w wyniku reakcji z zasadą tworzy się związek koordynacyjny o charakterze soli..

Zaprojektuj doświadczenie, w którym otrzymasz z tej soli kwas krzemowy.

W probówce II i III reakcje przebiegły gwałtownie i wydzielił się bezbarwny gaz.. Zadanie 15.. Doświadczenie 1.. W poniższej tabeli przedstawiono charakter chemiczny wybranych tlenków chromu i manganu.Fiszki chemiczne poświęcone chemicznym charakterom aktywnych tlenków to bezcenna pomoc dla ucznia, zarówno szkoły podstawowej, jak i liceum, bo wiedza z chemii wymaga wielu powtórek.W miarę dalszego dodawania tlenku wapnia i mieszania roztwór z wywarem kapusty stopniowo przyjmuje barwę zieloną, a z oranżem metylowym żółtą.. Ich charakter chemiczny zmienia się ze zmianą stopnia utlenienia chromu: Tlenek chromu(II) - substancja o barwie czarnej - reaguje z .Zaproponuj doświadczenie, w którym wykażesz charakter chemiczny tlenku wapnia i tlenku fosforu(v).. (2 pkt) Szkło wodne, uywane do impregnacji materiaż łów w celu osiągnięcia ich niepalności jest krzemianem sodu.. Jeśli związek .Egzamin maturalny z chemii Poziom rozszerzony 5 Zadanie 7.. Przeprowadzono doświadczenie chemiczne.. (1 pkt) Tlenki niektórych pierwiastków bloku d wykazują różny charakter chemiczny w zależności od stopnia utlenienia pierwiastka.. 168 Zadanie.. 4 Dysponowano wodnymi roztworami: azotanu(iii) sodu siarczanu(vi) sodu kwasu siarkowego(vi) wodorotlenku sodu.. Następnie do każdej zlewki dodał po 50 cm3 2 mol/dm3 roztworu HCl.. 165 Zadanie.. H2SO4 I CH3COONa o o Na2CO3 H2SO4 II CH3COOH III Na2CO3 W probówce I wyczuwało się charakterystyczny zapach octu.. Jeżeli dany pierwiastek tworzy kilka tlenków, w których przyjmuje różne stopnie utlenienia, to obok nazwy pierwiastka w nawiasie okrągłym zapisujemy jego stopień utlenienia.. 167 Zadanie.. poleca 82% .. MnO, tlenek manganu(IV)MnO 2 i tlenek manganu(VII) Mn 2 O 7, które można otrzymać w następujących reakcjach: Charakter chemiczny tych tlenków zmienia się wraz ze zmianą stopnia utlenienia manganu.. Wyniki przedstaw w tabeli.. 0,5 g Al 0,5 g .Sód w reakcji z tlenem tworzy nadtlenek − związek chemiczny, w którym suma indeksów stechiometrycznych przy atomach sodu i tlenu jest równa 4, a indeksy te są sobie równe co do wartości.. 166 Zadanie.. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy i jest wchłaniany do krwioobiegu, blokując dopływ tlenu, gdyż tlenek węgla(II) wiąże się z .Tlenki amfoteryczne to tlenki, które wchodzą w reakcje zarówno z kwasami, jak i z zasadami..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt