Napisz jak oceniasz alinę i balladynę porównując obie siostry
Balladyna jest zgrabną brunetką o jasnej gładkiej cerze, Alina zaś ma jasne włosy splecione w długi warkocz, i różaną cerę.. Balladyna natomiast jest uosobieniem zła, nienawiści.Balladyna i Alina są siostrami, wiejskimi dziewczynami, córkami biednej wdowy.. Balladyna przedstawiała sięObie córki są bardzo piękne i niczego im nie brak.. Troszczy się o matkę, pomaga jej.. Największym pragnieniem kobiety jest zapewnić córkom lepszy los, dlatego z wielką radością przyjmuje wizytę Kirkora.. Kocha także Balladynę, nie spodziewa się niebezpieczeństwa grożącego z jej strony.. w 1839 roku) to dramat o skomplikowanej naturze ludzkiej, o magii władzy i jej mechanizmach, o konflikcie sumienia, a jednocześnie ukazujący siłę wyższą, która włada układem zdarzeń i historią losów ludzkich.. Alina była szczęśliwa, cieszyła się tym, co ma.Balladyna jest pewna, że to ona zwycięży.. Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę.. Jasny warkocz, różana cera i fiołkowe oczy dodawały jej uroku.. To córki ubogiej wdowy, mieszkające w skromnej leśnej chatce.. Obie wyznają mu miłość .Razem z matką mieszkają na wsi w ubogiej chacie, niedaleko jeziora Gopło.. SCENA 4Znasz tę lekturę?. Alina w porównaniu z siostrą jest jak jasny dzień - blond włosy, niebieskie oczy, różana cera.Alina zbierała maliny w lesie i spotkała Balladynę.Kiedy Balladyna zobaczyłą że Alina ma prawie pełen dzbanek malin chciała go od niej , lecz Alina powiedziała że musi ładnie poprosić.Balladyna wyciągneła nóż i zabiła Alinę.Balladyna kiedy zabiła siostrę bała się czy nie wyda się ta zbrodnia,lecz widział ją grabiec zamienniony w wierzbę.A czerwona plama na czole .Alina, jak już wspomniałam, była całkowitym przeciwieństwem siostry..

Obie siostry były to piękne jak anioły osoby.

Balladyna Juliusza Słowackiego (wyd.. Balladyna jest zgrabną brunetką o jasnej gładkiej cerze, Alina zaś ma jasne włosy splecione w długi warkocz, i różaną cerę.. Pragnie, by dobrze wyszły za mąż, wierzy w ich szczere i najlepsze intencje.. Razem z matką mieszkały w małej chatce pod lasem.. Oczy miała jak "fijołki", piękne, długie włosy spiete w warkocz , oraz posiadała lekko zaróżowione policzki.Balladyna - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.. Akcja utworu osadzona jest w dwóch planach: realistycznym i fantastycznym.Gdy Alina wraca do domu, na swojej ścieżce napotyka siostrę.. Alina była to blondynka dosyć smukła i zgrabna, oczy miała cudowne, bo fiołkowe.. Bladą twarz Balladyny zdobią ciemne oczy, Alina zaś ma oczy jak fiołki zawsze wesołe.. przeraża postawa Balladyny.Leniwa,zazdrosna,wyrachowana Balladyna traktuje siostrę jak rywalkę.Młodsza pragnie wyjść za mąż z potrzeby serca, starszą zaś kieruje żądza władzy.W drodze po władzę nie cofa się przed najgorszym-zabójstwem swojej siostry.Napisz charakterystykę Aliny siostry Balladyny .. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.-wdową.. Z Aliny jednak bił wdzięk i delikatność.. Balladyna była starsza.. WYGLĄD: - Alina - miała warkocz, szczupła, smukła, rumiana, oczy fiołkowe, szybka i zwinna - Balladyna - blada (.. "Ta z alabastru"), oczy ciemne, czarne jak węgle SPOSÓB WYPOWIADANIA SIĘ: - Alina - mówi prosto, krótko, szczerze - Balladyna - wydaje się, że .Wyraża to w słowach : „ ja mam dwie córki - ale Balladyna (…) weź, weź Balladynę"..

Obie siostry były bardzo piękne i młode, Książe od razu się w nich zakochał.

Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy.Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty hrabia Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę.Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna".. Pustelnik jednak skojarzył ze sobą fakty i odkrył tajemnicę.. Alina jest siostrą tytułowej bohaterki z utworu Juliusza Słowackiego pt:"Balladyna".. Mieszkają w wiejskiej chacie i na co dzień ciężko pracują na roli.Motyw matki - Wdowa samodzielnie wychowuje dwie córki - Balladynę i Alinę.. Okrutna dziewczyna wiedząc, że przegra szansę na zostanie królową, zabija siostrę i kradnie jej maliny.. Balladyna miała oczy czarne jak węgle, ciemne długie włosy.Alina i Balladyna były siostrami z dramatu Juliusza Słowackiego.. Balladyna ma czarne oczy i ciemne włosy, natomiast Alina to osoba o jasnych włosach i fiołkowych oczach.. Stwierdza, że i ona nie potrafiłaby zapomnieć o najbliższych, zwłaszcza o matce i siostrze.Alina,młodsza z sióstr,jest dobrą i kochającą dziewczyną.Darzy matkę głębokim i szczerym uczuciem.Chętnie wyręcza ją w ciężkiej pracy.O swym przywiązaniu do rodzicielki mówi szczerze,z prostotą, bez wyszukanych słówReprezentuje typ dziewczyny niewinnej,skromnej,wrażliwej i serdecznej.Balladyna jest osobą na wskroś złą i okrutną.Nie kocha matki ani siostry.Nawet Kirkora .Alina i Balladyna to bohaterki dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego..

Chociaż to siostry, były zupełnie inne, tak pod względem urody, jak i charakteru.

A jeśli nie, to może dzięki temu quizowi czegoś się o niej dowiesz?. Obie córki są bardzo piękne i niczego im nie brak.. Nie kocha matki, nie szanuje jej.Alina, martwiąc się o przyszłość swej siostry, obiecuje jej, ze jeżeli zostanie żoną Kirkora, znajdzie męża również dla Balladyny.. Godzi się wyjść za Kirkora, pod warunkiem, że będzie mogła zabrać ze sobą do zamku matkę i siostrę.O dziele .. Matkę i siostrę często wyręczała w jej pracy.. Balladynę można skojarzyć z nocą - ciemne jak węgiel oczy i jasna cera.. Balladyna jest bardzo chłodna.. Mieszkały w chatce w lesie.. Siostry to piękne kobiety, wysokie i szczupłe.. Dzbanek Balladyny jest nadal pusty.. Alina została zabita przez siostrę.. Dziewczyny noszą niezbyt ładne ubrania ze względu na swoje ubóstwo.Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.. Jednak siostra nie pozwoliła jej zaznać radości.. Córki wdowy są kobietami o niezwykłej urodzie, choć ich typy urody różnią się znacznie.W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna" występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.. Nie kocha matki, nie szanuje jej.CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA - Były siostrami, córkami ubogiej wdowy.. Przeklęty!. Przed Kirkorem chwali obie córki, ale faworyzuje Balladynę, bo zgodnie z tradycją starsza córka powinna pierwsza wyjść za mąż..

Balladyna była starsza od Aliny.Przydatność 70% Charakterystyka Aliny siostry Balladyny.

Mieszkają w wiejskiej chacie i na co dzień ciężko pracują na roli.Alina - siostra Balladyny.. Starzec mówi, że Alina powstanie z martwych, gdy Balladyna ją zawoła i wtedy rana zniknie.. Cierpi, gdy dowiaduje się od Balladyny, że Alina uciekła.Do chaty przychodzi Balladyna chcąc znaleźć sposób na wyleczenie swej rany na czole.. Uważa się z a znacznie lepszą kandydatkę na królową.. Wzięła z nim ślub tylko dlatego, aby mieć władzę i pieniądze.. Nie kochała również Kirkora.. Często czesała się w warkocz.. Bladą twarz Balladyny zdobią ciemne oczy, Alina zaś ma oczy jak fiołki zawsze wesołe.. Jeśli tak, to sprawdź swoją wiedzę!. Ta jednak jest zazdrosna i nie dopuszcza do siebie myśli, ze to jej siostra może poślubić Kirkora.. O czym traktuje utwór?. Obie były bardzo piękne.. Obie są pannami na wydaniu.. Zarówno Alina, jak i Balladyna gorąco pragnęły wyjść za Kirkora.. Autor ukazał je, opierając się na kontraście.. Obie są pięknymi kobietami.. Była bardzo wesołą dziewczyną, a do tego bardzo pracowitą i opiekuńczą.. Miłość matczyna nie zna granic.Balladyna - cytaty, Juliusz Słowacki - Balladyna - streszczenie, opracowanie.. Wraca z nimi do domu, gdzie opowiada wszystkim, że widziała jak Alina uciekła z jakimś tajemniczym młodzieńcem.Czytając Balladynę nie sposób - po pierwsze - uniknąć porównania do szekspirowskiego Makbeta, a po drugie - oprzeć się wyrażeniu, iż jest to dramat o władzy i jej wielkiej sile.. Matkę i siostrę darzyła miłością i szacunkiem.. Nie kochała ani siostry, którą traktowała jak rywalkę, ani matki, która wykonywała za nią pracę, i której nie darzyła szacunkiem.. Jednak, gdy dobroć, szczerość Aliny oraz jej troska o rodzinę zaczynają imponować księciu, Balladyna również przyjmuje taką taktykę.. Balladyna jest bardzo chłodna.. Zła siostra woli jednak żyć z piętnem mordercy.. To Alina jest tutaj postacią pozytywną, dobrą i kochającą.. Ach, jam przeklęty!. Mieszkają wraz z matką w starej chacie.. Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę.. Obie darzy ona uczuciem, chociaż można odnieść wrażenie, że bardziej zależy jej na Balladynie.. Jest uczciwa, dobra, prostolinijna.. Dwie siostry - Alina i Balladyna - uczestniczyły w turnieju zorganizowanym przez Kirkora, władcę na zamku.Balladyna miała ciemny, mroczny i zbrodnicze charakter.. Sądzę, że to ona zasługiwała na szczęście u boku Kirkora..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt