Opisz krótko niedokrwienny i krwotoczny udar mózgu
Gdy krwi nie przepływa przez nią tyle, ile potrzeba, mózg nie dostaje jej odpowiedniej ilości.krwotoczny (inaczej: krwotok mózgowy) - zdarza się rzadziej.. Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn chorobowości i umieralności na świecie.Udar mózgu to zbiór objawów neurologicznych, utrzymujących się powyżej 24 godzin, wynikających z zaburzeń przepływu krwi przez mózg.. Przyczyną pierwszego jest nadciśnienie tętnicze, drugi natomiast powstaje w wyniku pęknięcia tętniaka, urazu głowy i inne.. Osoby po udarze są niestety narażone na ponowny udar.. Najbardziej powszechną przyczyną jest nadciśnienie tętnicze.. Dwa najczęstsze to: Udar niedokrwienny.. Spowodowany jest ograniczeniem w przepływie krwi w jednej z głównych tętnic mózgu.mózgu.. Gdy w naczyniach powstanie zakrzep lub zator, krew nagle przestaje dopływać do pewnego obszaru mózgu i dochodzi do zawału mózgu, czyli udaru niedokrwiennego.Udar niedokrwienny mózgu to najczęściej występująca postać udaru (wyróżnia się również krwotoczny udar, czyli wylew).. Objawy udaru pnia mózgu będą przede wszystkim charakteryzować się zaburzeniami czy też całkowitą utratą świadomości, a nawet zatrzymaniem oddechu i krążenia.Udar niedokrwienny wiąże się z mniejszą śmiertelnością, ale więcej chorych jest w dużym stopniu niepełnosprawna.. Jest to wylew krwi do mózgu na skutek pęknięcia naczynia mózgowego, którego pierwszym objawem jest często nagła utrata przytomności, z kolei u chorych przytomnych z reguły występuje silny ból głowy, nudności i wymioty.Przyczyną krwotocznego udaru mózgu jest nagły wylew krwi, który niszczy tkanki mózgu..
Udar niedokrwienny .
Stanowi on około 80% wszystkich udarów.. Krwotok śródmózgowy (tzw. udar krwotoczny) Pojawia się kiedy dojdzie do pęknięcia naczynia i wylania się krwi do .mruganie, pocenie się, kichanie, ssanie, żucie, połykanie, kaszel.. Zaburzenia, o których mowa, mogą być ogniskowe (tzn. dotyczyć tylko niektórych obszarów mózgu) lub uogólnione (obejmujące cały mózg).Udar krwotoczny (krwotok śródmózgowy) z reguły ma cięższy i bardziej gwałtowny przebieg niż udar niedokrwienny.. Zazwyczaj dotyka osoby starsze.. Typy udarów mózgu: udar krwotoczny, udar niedokrwienny, udar żylny.. Jest zespołem objawów neurologicznych powstałych w wyniku nagłego zaburzenia.Według definicji WHO, udar mózgu to zagrażający życiu i wymagający natychmiastowej pomocy stan, podczas którego nagle pojawiają się nieprzemijające po 24 godzinach zaburzenia czynności mózgu.. Zarówno udar krwotoczny, jak i udar niedokrwienny spowodowane są niedotlenieniem komórek nerwowych, co prowadzi do ich śmierci.. Udar krwotoczny grozi nawrotem w ciągu 5 lat u prawie 20% chorych.Występowanie objawów neurologicznych spowodowanych zaburzonym dopływem krwi do mózgu, które ustępują samoistnie w przeciągu 24 godzin określa się jako przemijający atak niedokrwienny (z ang. transient ischemic attack - TIA).Udar niedokrwienny to sytuacja, w której do mózgu dochodzi nie wystarczająca ilość krwi..
Powoduje ono wylew krwi do mózgu.
Jeśli tętnice ulegną zwężeniu lub zamknięciu, wówczas krew nie może przez nie swobodnie dopływać do mózgu (udar niedokrwienny).Udar móżdżku niedokrwienny i krwotoczny: przyczyny Podobnie jak i inne udary, tak i udar móżdżku może przybierać postać niedokrwienną lub krwotoczną.. Podział, przyczyny i objawy.. Udar niedokrwienny dotyczy większości, bo nawet 4/5 przypadków udaru.. Im dłużej będzie to trwało, tym większe uszkodzenia dokonają się w mózgu.Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu), przy czym udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony.. Stany nagłe, przebiegające z ostrą niewydolnością krążenia mózgowego, których WHO nie zalicza do udarów mózgu • Przemijający napad niedokrwienny (TIA, transientTypy udarów mózgu.. Wyróżnia się udar krwotoczny śródmózgowy i podpajęczynówkowy.. Do udarów krwotocznych zalicza się krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe.Udary mózgu dzielimy na niedokrwienne i krwotoczne (te potocznie nazywamy wylewem).. Objawy to przede wszystkim:Udar mózgu jest nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu o charakterze miejscowym..
Udar krwotoczny a niedokrwiennyWyróżniamy kilka rodzajów udarów mózgu.
Udar niedokrwienny wynika z zamknięcia lub istotnego zwężenia tętnicy zaopatrującej określony obszar w mózgu.. niedokrwienny - 85% udarów to właśnie udary niedokrwienne, czyli udary spowodowane niedrożnością naczynia, którym płynie krew do mózgu.Rozróżnienie ze względu na aspekt, który spowodował uszkodzenie mózgu: udar niedokrwienny (około 80-85%): zakrzepowo-zatorowy; zatorowy; hemodynamiczny.. Mechanizm, w jakim dochodzi do tego niedotlenienia jest jednak inny.. Ich przyczyn może być wiele.III.. Przyczyn udaru niedokrwiennego jest wiele.Najczęstszą jest miażdżyca - choroba, która dotyka każdego człowieka.. Jego przebieg jest zazwyczaj lżejszy od krwotocznego, a rokowania lepsze, chociaż w dużej mierze zależą od wielkości obszaru mózgu objętego zmianami oraz towarzyszących innych chorób (głównie chorób serca).Wylew krwi do mózgu, nazywany również krwotokiem śródczaszkowym i śródmózgowym, jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów udaru mózgu.. Występuje gdy dojdzie do zamknięcia tętnicy, czyli naczynia które doprowadza krew do mózgu.. Nieduże ognisko krwotoczne mózgu może przebie-gać jak udar niedokrwienny — brak gwałtownych ob-jawów sprawia, że obraz kliniczny jest mylący..
Wyróżnia się dwa rodzaje udarów: krwotoczny i niedokrwienny.
Udar mózgu dzielimy na udar niedokrwienny, krwotoczny oraz podpajęczynówkowy.. Te pierwsze są zdecydowanie częstsze - 85 proc. udarów.. Zaburzenia mogą być spowodowane zarówno przez wylew krwi do mózgu, czym charakteryzuje się udar krwotoczny, jak i przez skrzep, który płynąc wraz z krwią dociera do mózgu, co z kolei jest główną przyczyną powstania udaru niedokrwiennego.Udar to jeden z najgroźniejszych stanów chorobowych, który wynika z niewydolności pracy naczyń krwionośnych w mózgu.. UDAR MÓZGU NIEDOKRWIENNY - PODZIAŁ I PRZYCZYNY Udar niedokrwienny to najczęściej występująca postać udaru mózgu, która stanowi 70-80% wszystkich jego przypadków.. Obecnie jako TIA traktuje się objawy utrzymujące się krócej niż godzinę i nie mające cech trwałego uszkodzenia mózgu.. Udar mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym zdrowiu i życiu.. Powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie, w wyniku czego krew nie dociera do tkanki mózgowej w obszarze.Udar niedokrwienny mózgu - przyczyny.. Udar niedokrwienny - stanowi większość, bo około 85% przypadków wszystkich udarów.. Wśród jego przyczyn należy wskazać przede wszystkim na tętniaka mózgu, który nieleczony, pęka, doprowadzając w ten sposób do wylewu krwi do mózgu.Krótkie niedokrwienie wywołuje zaburzenia czynności komórek, natomiast dłuższe ich martwicę i nieodwracalne zmiany.. Już od najmłodszych lat, poprzez niewłaściwą dietę czy brak aktywności fizycznej, człowiek wpływa na .Deficyt neurologiczny trwający krócej niż 24 godziny, określa się jako przemijający napad niedokrwienia mózgu (TIA).. Mechanizm powstania tego udaru, jak już wspominaliśmy, jest podobny do zawału serca, toteż często bywa nazywany zawałem mózgu.Udar mózgu niedokrwienny to ok. 75-80% wszystkich udarów mózgu.. Jeśli krwi zabraknie, zabraknie również tlenu.. Objawy utrzymują się najczęściej ponad 24 godziny i nie mają innych przyczyny niż naczyniowa.. Tworzy się on, gdy jakaś część mózgu przestaje być zaopatrywana w krew, ze względu na niedrożność tętnicy.. krwotok podpajęczynówkowy (około 5%) Podział udaru mózgu ze względu na postęp choroby:Udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu) to częściowe lub całkowite zakłócenie pracy mózgu, które wynika z jego niedokrwienia i trwa dłużej niż dobę.. Przez wzgląd na częstość występowania oraz skutki stanowi on poważny problem społeczny i ekonomiczny, którego nie można bagatelizować.Udar mózgu to zespół kliniczny, który odznacza się nagłym wystąpieniem dysfunkcji mózgu..
Komentarze
Brak komentarzy.