Opisz wpływ czynników fizykochemicznych na działanie enzymów
PODSTAWY TEORETYCZNE Skrobia jest polisacharydem zbudowanym z cząsteczek D-glukozy, które są połączone wiązaniami -glikozydowymi.. Wpływ temperatury na aktywno ść enzymów Reakcja enzymatyczna zachodzi wtedy, gdy reaguj ące cz ąsteczki zderz ą si ę ze sob ą z odpowiedni ą energi ą kinetyczn ą. Opisz wpływ temperatury, wartości pH oraz stężenia cząsteczek substratu na działanie enzymów.. ciała dla roślinnych jej zakres wynosi 20-30oC enzymy bakteryjne bardzo zróżnicowane optimum nawet powyżej 100oC Wpływ pH środowisko silnie kwasne i silne zasadowe dziala denaturująco, niszcząc nieodwracalnie aktywnośc enzymów.Jakie jest działanie enzymów?. Istotne znaczenie toksykologiczne mają zmiany chemiczne składników żywności.. Działanie enzymu opiera się na przyłączaniu odpowiedniego substratu do centrum aktywnego, które zbudowane jest z konkretnej sekwencji aminokwasów.. lekcja 3, rozdział czwarty ) 1.. 1 Zobacz odpowiedź .. Jest to spowodowane denaturacja enzymow w zbyt wysokiej temperaturze.. Jest ona obecna w roślinach, gdzie pełni rolę nośnika energii4.1 Klasyfikacja i nomenklatura enzymów 6 4.2 Szybkość reakcji enzymatycznej 7 4.3 Sposoby określania aktywności enzymu 8 4.4 Czynniki wpływające na szybkość reakcji enzymatycznej 9 4.4.1 Wpływ stężenia substratu na szybkość reakcji enzymatycznej 9 4.4.2 Wpływ stężenia enzymu na szybkość reakcji enzymatycznej 11Mechanizm działania inhibitorów jest różny, najczęściej polega na łączeniu się ich z centrum aktywnym enzymu lub z koenzymem czy grupą prostetyczną powodując ich unieczynnienie..
Wpływ czynników fizykochemicznych na działanie enzymów.
Wynosi ok. 37ºC - wzrost temp.. Znajomość mechanizmów jest niezmiernie ważna dla racjonalizacii farmakoterapii, uzyskanie możliwie optymalnego działania leczniczego i uniknięcie niekorzystnych oddziaływań zarówno między lekami jak i działań na inne współistniejące z zasadniczą .Budowa i działanie enzymów 5.. Działanie na mikroorganizmy może mieć charakter bezpośredni: wpływając na szybkość wzrostu, aktywność enzymów .Wyjaśnij, na czym polega ujemne sprzężenie zwrotne.. Kierunki przemian metabolicznych.. Pod względem chemicznym sa to białka (przeciwciała, wykazujące .Wpływ czynników fizykochemicznych na działanie enzymów Temperatura: - dla większości enzymów obecnych w organizmie człowieka optymalna temp.. Przyłączenie to odbywa się w następujących warunkach: obecność aktywatorów, brak inhibitorów, odpowiednie pH, temperatura 37 - 40 stopni C.Wpływ każdego z czynników fizykochemicznych na mikroorganizmy można opisać za pomocą 3 wartości kardynalnych: .. uczestniczące w prawidłowym fałdowaniu łańcuchów polipeptydowych cząsteczek enzymów i białek, większa ilość par guaniny i cytozyny, niektóre sole stabilizujące DNA.. Prześledź opis doświadczenia na str. 120 podręcznika..
Wpływ czynników fizycznych i chemicznych na działanie enzymów.
Do 40ºC prowadzi do denaturacji enzymu i zatrzymania reakcjiDla enzymów jest zależna od ich pochodzenia dla enzymów zwierzęcych jest ona zbliżona do temp.. 4.Lizay.Na wniosek lekarza sprawującego profilaktyczną opie-kę zdrowotną nad pracownikami, pracodawca zobowiąza-ny jest zlecić prowadzenie biologicznego monitorowania narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mie-szanin, czynników lub procesów technologicznych o dzia-łaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz zastosowaći aktywno ść enzymu jest zale żna od wielu czynników zarówno fizycznych, jak i chemicznych.. Klasyfikacja enzymów W zależności od typu katalitycznej reakcji enzymy zostały podzielone na 6 klas: 1.Oksydoreduktacy.. Są to biokatalizatory komórki.. The czynniki wpływające na aktywność enzymatyczną są tymi czynnikami lub warunkami, które mogą modyfikować funkcjonowanie enzymów.. 2. pH środowiska:-różne enzymy mają różne optymalne pH: - większość enzymów komórkowych jest aktywna w pH ok.7Wpływ na ilość: regulacja syntezy enzymów (indukcja lub represja genu kodującego białko enzymu) i degradacji (półokres rozpadu białka t ½) Wpływ na rozmieszczenie przestrzenne: kompartmentacja Wpływ na aktywność katalityczną: przez sprzężenie zwrotne (hamowanie) przez efektory allosteryczne (enzymy allosteryczne - regulatorowe)Optymalne pH działania: 6,6..
Bardzo duży wpływ na działanie amylazy śliny wywierają elektrolity (Cl-, Br-).
Przeanalizuj doświadczenie „Badanie wpływu wysokiej temperatury na aktywność katalazy w bulwach ziemniaka".. Wpływ temperatury na działanie enzymów ( przeanalizuj wykres)Temat: Wpływ czynników fizykochemicznych na działanie enzymów Zapoznaj się z wiadomościami zawartymi w podręczniku do biologii ( c.d.. Temat: Wpływ czynników fizykochemicznych na działanie enzymów Zapoznaj się z wiadomościami zawartymi w podręczniku do biologii ( c.d.. Oprócz st ężenia enzymu i st ężenia substratu, na aktywno ść enzymu maj ą wpływ takie czynniki jak: temperatura, pH roztworu w którym zachodzi reakcja, działanie aktywatorów lub inhibitorów oraz efektorów allosterycznych.4.. W ramach utrwalenia wiadomości proszę rozwiązać w zeszycie.Psucie zachodzi pod wpływem czynników fizykochemicznych lub biologicznych.. Opisz doświadczenie przedstawione w materiale.. a) temperatura b) wartość pH (kwasowość) c) stężenie substratu 5.. Obrane jabłka, ziemniaki, pieczarki szybko brązowieją.1 Ćwiczenie 2 Temat: Wpływ czynników fizyko-chemicznych na drobnoustroje Temperatura jako czynnik wzrostowy Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących wzrost i procesy życiowe drobnoustrojów.. lekcja 3, rozdział czwarty ) 1.. Do czynników fizykochemicznych należą: światło, powietrze, woda, temperatura*, natomiast do biologicznych - bakterie i grzyby..
Większość enzymów (najlepiej pracuje w temperaturze mieszczącej się w przedziale 30-40 o C .
Cykl komórkowy 4.. Znajduje się ono w podręczniku na stronie 120.Procesy biochemiczne a mechanizm działania leków Podstawową dziedziną farmakologii jest badanie mechanizmów działania leków.. Czynniki te nazywamy aktywatorami.. Ponadto na aktywność enzymów, wpływ ma także jonizacja samych substratów oraz kompleksów ES.Enzymy - budowa; Enzymy - działanie; Enzymy - klasyfikacja; Enzymy usytuowane są w różnych miejscach, na przykład w dwunastnicy i jelicie cienkim, gdzie znajdują się trypsyna czy amylaza, w soku żołądkowym znaleźć można pepsynę, w ślinie ulokowana została ptialina.. Enzymy są też wykorzystywane w przemyśle do prowadzenia różnego rodzaju fermentacji, natomiast w .1.. Niska temperatura hamuje działanie enzymów z powodu niskiej energii kinetycznej reaguj ących ze sob ą cz ąsteczek substratu i cz ąsteczek enzymu.Na szybkość reakcji enzymatycznych wpływa szereg czynników, przede wszystkim stężenie substratu, stężenie enzymu, stężenie jonów wodorowych w środowisku reakcji, temperatura a także obecność inhibitorów.Scharakteryzuj wpływ czynników fizycznych na działanie enzymów.. Działanie aktywatorów polega na ułatwieniu powstawania układu enzym - substrat.Na szybkość reakcji enzymatycznej wpływa także temperatura i pH.. Enzymy są klasą białek, których zadaniem jest przyspieszenie reakcji biochemicznych.. 2) Wartość pH .Pod wpływem czynników fizycznych i chemicznych powstaje dwutlenek węgla, woda, aldehydy, kwasy o parzystej i nieparzystej liczbie atomów węgla oraz nadtlenki.. Dużo większa różnorodność obserwowana jest pod względem optymalnego pH, np. dla pepsyny wynosi ono 1, a dla arginazy 10.Wpływ pH na aktywność enzymów wiąże się z faktem, że enzymy jako białka posiadają wiele aminokwasów ulegających jonizacji, a aminokwasy centrum aktywnego często mogą pełnić swoją rolę tylko w określonym stanie jonizacji.. np. ciekłego azotu (-195,8 C) działa na .Wpływ aktywatorów i inhibitorów .. Te biomolekuły są niezbędne dla wszystkich form życia, roślin, grzybów, bakterii, .Z drugiej strony pewne grupy leków hamują działanie enzymów, np. inhibitory konwertazy angiotensyny stosowane między innymi w nadciśnieniu i niewydolności serca, czy niektóre antybiotyki, np. amoksycylina, która hamuje enzym transpeptydazę bakteryjną, co uniemożliwia budowanie ściany komórkowej bakterii, a skutkiem tego jest zahamowanie infekcji.Kartkówka 6 - Enzymy - wykazanie aktywności enzymów w materiale biologicznym, wpływ wybranych czynników fizykochemicznych na aktywność enzymów..
Komentarze
Brak komentarzy.