Partykułę nie piszemy łącznie




Wyrazy niezbyt, nieraz (w zn.: często), niebawem.. niebieski, nieraz, niebawem Nie piszemy rozdzielnie:-z czasownikami, np. nie mam, nie chciałem, nie będę wyjątki: niedomagać, niedowidzieć - z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym np.nie krócej, nie najbrzydsze-z .partykułę nie z imiesłowami przymiotnikowymi - czynnymi i biernymi - piszemy zawsze łącznie, bez względu na znaczenie, tzn. z imiesłowem użytym tak w znaczeniu przymiotnikowym, jak i w znaczeniu czasownikowym, a więc zawsze: niepijący, niepalący, niewierzący, nienaruszony, nieoceniony, nieznany itp.Wyrażenia przyimkowe: nie dla nich, nie do niego, nie z tym, nie o każdym, nie na miejscu itp. Partykułę nie piszemy łącznie zarówno z imiesłowami przymiotnikowymi czynnymi, które kończą się na -ący jak i biernymi, zakończonymi na -ny, -ty, -ony, np. nieestetyczny, niepalący.. Ale wyjątki od tej zasady są trzy: gdy nie jest wyraźnym przeciwstawieniem, piszemy je osobno, np. nie brzydki, ale ładny; gdy człon drugi w przeciwstawieniach logicznych pisze się wielką literą, poprawny jest zapis z łącznikiem, np.Pisownia wyrazów z partykułą nie Partykułę nie piszemy łącznie zawsze z: rzeczownikami nieszczęście, nieporządek, nieśmiałość, nieostrożność Uwaga!. Dotyczy to wszystkich rzeczowników, niezależnie od ich pochodzenia, piszemy zatem niedotrzymanie, np. niedotrzymanie terminu - tak jak niepalenie papierosów, nieuświadomienie pacjentów czy nieprzestrzeganie reguł..

W ogromnej większości partykułę nie z przymiotnikami zapiszemy łącznie.

Przed czasownikami.. Tej zasadzie nie podlegają imiesłowy przymiotnikowe w przeciwstawieniach: nie stojący, ale siedzący;„NIE" piszemy łącznie rzeczownikami i przymiotnikami (stopień równy).. Partykuły: - nie lada, nie tylko, nie byle itp. Przysłówki: - niepochodzące - od przymiotników: - nie bardzo, nie dziś, - nie wczoraj, nie zaraz, - nie tutaj itp.. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy chodzi o wyraźne przeciwstawienie sobie dwóch cech, np. nie muzułmański, a chrześcijański, nie mądry, ale przemądrzały.Nie z imiesłowami przymiotnikowymi piszemy razem.. Pisownia partykuły nie z imiesłowami od kilkunastu lat budzi kontrowersje, a to stąd, że w uchwale z 1997 r.partykuły: nie lada, nie tylko, nie byle itp. Przysłówki niepochodzące od przymiotników: nie bardzo, nie dziś, nie wczoraj, nie zaraz, nie tutaj itp.. Dlatego też np. gdzieżby piszemy łącznie, gdy oznacza 'wcale nie', ale gdzież by piszemy rozdzielnie, gdy oznacza 'w którym miejscu' (np. gdzież by mogło być to miasto).. Przykłady: niepijący; niepalący; niejedzący; niepiszący; Chyba, że chcesz podkreślić czasownikowe użycie imiesłowu, wtedy zapisuj go rozłącznie z partykułą przeczącą: nie.. "Nie" jest partykułą, a więc nieodmienną częścią mowy.. Wyrazy zakończone na-anie, -enie, -cie są także rzeczownikami, chociaż odczasownikowymi, dlatego partykułę nie piszemy z nimi łącznie - niepalenie, nieściąganie .Jak podaje Wielki słownik ortograficzny pod redakcją Edwarda Polańskiego (PWN, Warszawa 2006), istnieje kilka sytuacji, w których partykułę nie piszemy oddzielnie z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi..

„Nie" z czasownikami Partykułę nie piszemy osobno z czasownikami, np. nie chcę.

Przymiotniki i przysłówki w stopniu wyższym i najwyższym: nie gorszy, nie gorzej, nie najpiękniejszy, nie najrozsądniejszy, nie najszczęśliwiej itp.Nie piszemy łącznie:-z rzeczownikami,np.. Wyraz niezadługo w zn.: wkrótce.. Przejdźmy zatem do rzeczy.. Osobno zapisujemy tylko wyrażenia przeciwstawne, podobnie jak w zdaniach z rzeczownikami, np. niebrzydki, ale ładny.Partykułę nie piszemy łącznie z rzeczownikami, przymiotnikami, przysłówkami oraz imiesłowami przymiotnikowymi.. „NIE" piszemy łącznie z imiesłowami przymiotnikowymi (czynnymi i biernymi) niezależnie od tego, czy użyte są w znaczeniu przymiotnikowym czy czasownikowym.Przykładem może być pisownia nie z imiesłowem przymiotnikowym, do dziś budząca wiele wątpliwości i kontrowersji.. „Nie" z czasownikami - wyjątki od reguły.. Czasowniki utworzone od rzeczowników z przedrostkiem „nie" piszemy łącznie, np. niewolić (od: niewola).. Partykułę nie jako wykładnik zaprzeczenia piszemy rozdzielnie przed zaimkami:Reguła ortograficzna mówi, że partykułę „nie" z rzeczownikami piszemy łącznie, co pokazuje zdanie, np.: Od kilku dni jest niepogoda.. Należy też pamiętać, że czasowniki nienawidzić, niedowidzieć i niedomagać (czasownik nieużywany bez przeczenia), również zapisujemy łącznie.Pisownia łączna partykuły nie..

Nie z przymiotnikami piszemy łącznie, np. niedrogi, niebrzydki, nieciekawy.

Ta zasada dotyczy także czasowników niewłaściwych lub niefleksyjnych, jak .przed przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym (nie gorszy, nie najlepszy) - jeśli 'naj' występuje przed partykułą „nie", piszemy wówczas łącznie (np. najniegrzeczniejszy); przed przysłówkami, gdy „nie" wprowadza zaprzeczenie (np. nie źle, tylko dobrze);Pisownia "nie" razem i oddzielnie nie musi być i nie jest trudna.. Zaraz się o tym przekonasz.. • Jeśli partykuła poprzedza wyraz zaczynający się wielką literą, w zapisie stosujemy łącznik ( nie-Polak, nie-Europejczyk, nie-Amerykanin ).Partykułę nie piszemy łącznie z imiesłowami przymiotnikowymi czynnymi (nieświecący, niebędąca) i biernymi (nieumyty, nieczesany), niezależnie od tego, czy użyte są w znaczeniu przymiotnikowym (przykłady oznaczone literą a), czy czasownikowym (przykłady oznaczone literą b), na przykład:Zaznacz odpowiedź 1 albo 2 i jej uzasadnienie spośród A-B. Przed wyrazami brak, można, potrzeba, trzeba, warto, wiadomo, wolno, które mają znaczenie czasownikowe.. Obowiązująca do końca XX wieku reguła mówiła bowiem, że partykułę nie z imiesłowem przymiotnikowym piszemy łącznie, gdy występuje on w znaczeniu przymiotnikowym, natomiast osobno - gdy w znaczeniu czasownikowym.Zasady ortografii są tu jasne - nie z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie (np. nieładny, niedrogi, niemały), a z przymiotnikami w stopniu wyższym (nie ładniejszy, nie droższy, nie mniejszy) lub najwyższym (nie najładniejszy, nie najdroższy, nie najmniejszy) rozdzielnie.nie najtrudniej Przysłówki, które połączone z partykułą: nie, nazywają cechę przeciwstawną (a nie jak zwykle są tylko zaprzeczeniem wyrazu podstawowego) piszemy łącznie..

TU UWAGA - czasem nawet w takich przypadkach piszemy łącznie "nie" i przymiotniki.3.

Postaram się wyjaśnić szerzej, skąd ta dobrowolność.. niedawno, nietrudno-gdy nie wyraża zaprzeczenia,np.. -li - piszemy zawsze łącznie z poprzedzającym go wyrazem, partykuła -li jest już archaiczna, ma ona znaczenie współczesnej partykuły czy.Po partykułach bynajmniej, wcale, gdyby "nie" piszemy osobno (gdyby nie szybki bolid, byłby drugi).. Używamy jej w celu zaprzeczenia.. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły: 1) Partykułę nie z rzeczownikiem otrzymanie piszemy osobno, gdy występuje .. (warto też zwrócić uwagę, że imiesłowy przysłówkowe oddzielamy od reszty zdania przecinkami).. Kiedy chcemy w zdaniu podkreślić przeciwieństwo, wtedy partykułę „nie" piszemy rozdzielnie, np.: Dzisiaj jest nie pogoda, ale ciągły deszcz i silny wiatr.Ten sam - może pełnić w pewnym kontekście funkcję zaimka przysłownego (pisownia rozdzielna), a w innym partykuły lub spójnika (pisownia łączna).. W połączeniu z formą zaliczony, niezależnie od kontekstu jej użycia, partykułę nie piszemy łącznie, np. zawodnik niezaliczony do kadry, praca niezaliczona itp. Izabela RóżyckaOdpowiadając najkrócej: można pisać i tak, i tak (czyli nieubezpieczony, jak i nie ubezpieczony oraz nie określony, jak i nieokreślony).. Napiszemy więc: niemiły, niegrzeczny, niedrogi, nietykalny.Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy zaprzeczamy całemu wyrażeniu, np. to nie jedyne przykłady w znaczeniu to nie są jedyne przykłady.Partykułę nie piszemy łącznie z: — rzeczownikami (przykłady: niebezpieczeństwo, nieufność, niechrześcijanin, nie-Polak ).. Rozpoznasz tę grupę przysłówków po tym, że w stopniu najwyższym przedrostek naj- znajduje się na początku wyrazu.Partykułę nie z rzeczownikami pisze się łącznie.. O pisowni nie z przymiotnikami.. Niemal od każdej reguły są jakieś wyjątki.. nie - Płytę pożyczę ci nie dziś, ale w czwartek.. W zdaniach: Nieprzyjaciel zaatakował nasz kraj oraz To nie przyjaciel twój, lecz wróg pisownia rzeczowników z partykułą nie jest 1. poprawna, 2. niepoprawna, ponieważ A. rzeczowniki z partykułą nie zawsze piszemy łącznie.. Pisownia "nie" razemPo prostu nie.. niepogoda, niewygoda, -z przymiotnikami w stopniu równym,np niejadalny, niebezpieczny-z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników,np.. Przykład: niefortunna, niemiła, niefart, niełatwe, nieprosta, nieład.. rzeczowniki z partykułą nie piszemy łącznie .Pisownia partykuły „by" oraz „nie" Partykułę by pisze się łącznie z osobowymi formami czasowników (np. mógł by , zrobił by ), ze spójnikami (np. gdy by , jeśli by ) oraz zasadniczo z innymi partykułami (np. niech by, wszak by [3] ).Pisownia nie z przymiotnikami.. Pisownia rozdzielna partykuły nie..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt